Toit ja treening

vabandused, ettekäänded

tõusen hommikul kl 5.45, et jõuda teha voodijoogat, pesta hambad, käia dušši all, seada end korda, riietuda, äratada lapsed, valmistada ja süüa hommikusöök, sõita tööle, kirjutada, teha tööd, suhelda ja juhendada, ennast treenida, käia lõunat söömas, teha veel tööd, helistada lastele ja abikaasale, minna poodi, sõita koju, lastega õppida, koristada köök (mu fantastiline abikaasa teeb reeglina õhtusöögi!), lugeda, teha oma õhtused protseduurid ja minna magama. meil kõigil on kiire, meil kõigil on palju toimetusi, me kõik saame hakkama kui seda soovime. vabanduste otsimine, tegevuste edasilükkamine, ettekäänded ja laiskus väsitavad meid rohkem kui ükski "teen ära" otsus ja selle ellu viimine. väsimus ja tülpimus iseendast sillutab laia teed haiguseni. tee haiguse juurest ära on reeglina kitsas. valik on meie teha.

ma imestan ikka jätkuvalt, kuidas inimesed oma tervise või füüsilise vormi üle kurdavad aga ise midagi ette ei võta. ise ettevõtmine tähendab muidugi esmalt õue värske õhu kätte minekut, piisavat vedeliku tarbimist ja normaalset sööki liialdusteta ühes või teises tarbitavas aines. aga järgmine faas sellest on asja tundva treeneri või õpetaja poole pöördumine, koostöö alustamine ja jätkamine, endasse ja oma õpetajasse uskumine, pidev enese armastamise kaudu eneseusu suurendamine ja vastupidi.

kui palju ma oma viimase 12 Pilatese harrastamise ja 6 Pilatese stuudio pidamise aasta jooksul olen kuulnud, et "Pilates on kallis lõbu, see pole minu jaoks", "Mul ei ole aga!", "Mul pole sellist raha, seda saavad endale ainult rikkad lubada", "Oleks mul nii palju raha!", "Oleks mul piisavalt aega!"? võiks öelda, et pigem sageli kui harva kuulen ma inimesi nii ütlemas. Minagi pole raha ja aja poolest rikas. aga ma olen viimased 12 aastat Pilatest teinud. ja ma tunnen ennast rikkana, sest Pilatese tegemine iseenesest on mulle andnud tunde, et mul on midagi - ma ise. ka mina võtan tunde, reisin selleks, et maailma tipptasemel Pilatese õpetajatel oma keha treenida lasta, teen ise trenni, et oma keha pidevalt vormis hoida, ennast ise igapäevaselt paremini tunnetada, läbi intelligentse treeningu oma meeltele ja vaimule naudingut pakkuda. ma olen pidevalt ja pigem regulaarselt Pilatest teinud ja tean, et vähemalt kaks korda nädalas Joe harjutusi tehes saab mu keha fantastilise enesetunde.

Joseph Pilates ütles: "Teach the body, the mind follows"/"Õpeta keha, meel järgib teda". ma kogen seda igapäevaselt, kuidas nii vaim kui kõik meeled avanevad samm-sammult, ma olen erksam ja rahulikum kui kunagi varem oma elus, ma tunnen end noorena, mul on eesmärgid, ma näen oma tulevikku ka 95 aastasena seda mingilgi moel pelgamata, pigem põnevusega oodates. ma armastan Pilatest, seda treeningsüsteemi, mille lõi Joseph Pilates ja mida tema õpilased nii pühendunult edasi on andnud, et meil kõigil on täna võimalus selle abil iseendale palju head teha. me oleme õnnelikud kui me oleme korras.

seekord polegi vaatamiseks harjutuste pilte jagada. treeningu hetkel keskendun ma treenimisele, et seda täielikult nautida ega pühendu pildistamise organiseerimisele. treeningute vahepeal õpetajatega suheldes on nad alati valmis foto jaoks naeratama. :-) Olen piltidel koos Clare Dumphyga, Jennifer O'Maraga, Brett Howardiga, Peter Fiascaga, Cary Reaganiga, David Freemaniga ja oma uue Pilatese sõbra Saraga. Pildid on tehtud viimasel reisil Floridasse Orlandosse, kus toimus U.S.P.A. esimene sümpoosium ja võtsin ka nende õpetajate individuaaltunde.

08:10, 29.09.2016


keegi teine ei vastuta

ma olen kogenud, et kui hakkad midagi tegema, siis võib sind küll keegi igakülgset tuge pakkudes uue projekti alguses õnnestumisele aidata, aga vastutaja oled sa ise. kõige puhul, mida elus teed, on oluline tunnetada oma võimete piire, neid tundma õppides tajuda, kui suuri ja milliste omadustega projekte tasub ette võtta. mõni projekt ebaõnnestub, mõni toob kaasa tugeva tagasilöögi, mõni aga nö leiab sind ja sina leiad selles ennast.

liikumine on üks selline eluoluline projekt, mille paljude liikumisspetsialistide arvates peab ette võtama iga inimene. füüsiline heaolu on õnne alus. iga valuaisting pärsib tavaliste toimetuste tegemise võimekust ja liikudes oma keha tundma õppimine aitab igast uuest valuilmingust kergemini jagu saada.

kellel on valus kui minu pea valutab? minul
kes tahaks puhkama heita kui minu jalad päevasest tööl seismisest valutavad? mina
kelle selg lõpuks valutab kui ma oma igapäevasele kontoris istumisele regulaarselt vaheldust ei paku?
kellel kujuneb minu pidevast liikumatusest põhjustatud valudest krooniline haigus? minul
kes vastutab? mina

:-)

et keha tervikuna tajuda on vaja parandada nii liikuvust, jõudu kui vastupidavust, valu- ja taluvuspiiri tunnetust, tõhustada liikumise ajal kehasse voolava õnnehormooni hulka, armastada oma keha.

kõik liikuma!

15:00, 02.02.2015


astu raamist välja

need, kes pidevalt huvitavat elu elavad, uusi väljakutseid otsivad ja vastu võtavad, ennast proovile panevad ja oma võimete piire nihutavad teavad, et teisiti pole võimalik edasi liikuda.

kes aga raamist välja astuda ei julge, kellel pole tõuget ega tuge seda teha, neil on esimeseks sammuks hoopi vaja. just, hoopi, et näha teist poolt. väga sageli on see raske haigus, mis sunnib ületamiseks oma elus midagi muutma. sestap ütlemegi, et ületatud haigused õpetasid meid elama, elu uues valguses nägema, uut kogema. mina usun, et terveks saamine toimubki tänu oma elus millegi muutmisele. see võib olla mõtlemine (oled see, mida mõtled), toitumine (oled see, mida sööd), liikumine (oled see, kuidas liigud), enda ümber heade inimeste valimine (ütle mulle, kes on su sõbrad ja ma ütlen, kes oled sa ise) ja veel mitmed muud asjad. aga oma piire tunnetades, ennast tundes ja elada osates ei pruugi me haigeks jäädagi. see oleks tore, kui me kõik oskaks terved olla.

mina usun, et ületamatud raskused on olemas, sest meil kõigil on võimete piir. seda piiri me raamist välja astudes tundma õpimegi. küll aga püüame me kõik elada võimalikult mugavalt - mida väiksem on taluvus, seda mugavam on tsoon, milles viibimine meile meeldib. üks lebab hea meelega päevade kaupa teleka ees ja naudib seda, teine suudab maksimaalselt paaritunnise filmi ära vaadata ja tunneb seejärel tungi liikuda, toimetada, ise midagi teha. kas pole mitte lihtne sellisel meetodil tuvastada oma mugavustaluvuse piir? kas ka selles suunas saab raamist välja astuda? kindlasti on see vägagi paljude jaoks paras väljakutse mitte midagi tehes lihtsalt istuda... ka seda tasub proovida.

aga meid huvitab ju ikkagi edasi liikumine. seega aktiivses suunas raami lõhkumine. või ei, oot, mitte lõhkuda ei taha me seda vaid säilitada, et tunnetada piiri. ja sealt vahel välja käia. ehk isegi suurem raam ehitada. aegamööda, samm-haaval.

teegi siis kohe nüüd kindlaks, kui suur on su raam täna ja siis astu üks, võib-olla isegi kaks sammu, et varsti suuremat raami tunnetada. ja seejärel juba uutele väljakutsetele vastu astuda.

edukat astumist!

15:57, 29.12.2014


Nauding Pilatesest ja pidevast arengust

Kui palju kordi olen ma öelnud, et Pilates treening on mu lemmik? Palju.

Kui palju häid Pilatese õpetajaid on maailmas? Palju.
Kui rõõmus saan ma olla, et üks paljudest suurepärastest on käinud meid juba aastaid Eestis õpetamas? Väga.
Sel nädalavahetusel toimus esimest korda Eestis Pilates Advanced e Level 3 e edasijõudnute Reformer ja Cadillac kursus. Olin oma õpetajale Kelly McKinnonile "kehaks" kui ta õpilastele harjutusi selgitas. Puhas nauding oli taas kord tunda oma kehas muutust järgmisele tasemele jõudmisest - olen tugevam, painduvam, vastupidavam. Ja seda mitte ainult füüsiliselt vaid ka vaimselt. Aitäh!

wpid-20140928_135801.jpgwpid-20140927_143235.jpg

14:58, 28.09.2014


keskendu ja kontrolli, siis liigud turvaliselt

me tahame liikuda, me soovime tulemusi.

selleks, et liikuda, tuleb enne peatuda.

et liikuda turvaliselt, tuleb oma liigutusi kontrollida.

kui puudub keskendumine, siis puudub ka kontroll.

parim kontroll saavutatakse enne liikumist stabiliseerides.

tajudes, keskendudes, kontrollides ja sujuvalt liikudes ei teki vigastusi.

üle käesoleva hetke keskendumis-, kontrollimis- ja sooritusvõime liikudes võib juhtuda nii, et kõike tuleb otsast alustada.

Pilates õpetab keskenduma, kere keskmest lähtuma, kontrollima, hingama, liigutusi täpselt sooritama ja sujuvalt liikuma. see tähendab kvaliteedi eelistamist kvantiteedile, ökonoomsust igapäevastes tegemistes, imelist rühti ja head tervist.

 

07:50, 28.08.2014


kui oled otsustanud...

...siis tegutse!

Küllap nii mõnigi kord oled mõelnud, et muudaks oma elus seda või teist. Tahaks mõne halva harjumuse ära jätta, "surnud" söögi asemel energeetiliselt kvaliteetsemat süüa, närvilises keskkonnas rahulikuks jääda, olla õnnelik nii kodus, tööl kui puhkehetkel.
Ma olen viimastel aastatel oma elus tohutult palju muutnud. Ja kogen kõike seda, mida loetlesin. Toitumises lähen järk-järgult üle taimetoidule ja kohvi joomise harjumusest olen ilmselt juba prii. Ometi jätkan otsinguid, et saavutada veelgi suurem stabiilsus, rahulolu ja õnnetunne.  Viimase leiuna liitusin Laura Hames Franklini #Superhumanbreakfast Challenge programmiga. Laura inspireerib mind oma vitaalsuse, suure rõõmsa olemise ja läbi ekraani pritsiva õnnega. Niisiis liitusin tema hommikusöögiprogrammiga ja olen taas isegi pisut üllatunud. Sest tunnen end juba peale kahte hommikut paremini, energilisemana. Isegi õhtul pole ma väsinud ja tavapäraselt "tühi".

Leia oma, proovi ja muuda midagi, samm sammu haaval, paremuse poole. See tasub ära!

06:49, 19.08.2014


suvi treenides

kuna olen Pilatese õpetaja, siis teen harjutusi pea iga päev. kuna harjutused on ka seistes rindkere avamine, peanoogutused, päkaletõusud, siis märkamatult lipsavad need sisse niipea kui kehas ebakorrektset asendit tunnen. muidugi. aga on midagi, milleks pean siiski ka valmistuma, kuigi kõrvaltvaatajale tundub, et nii ma ilmselt elangi, muudkui sooritan kui tahan. üks harjutus, milleks siiski valmistun, on Teaser (Narritaja). teine ettevalmistust vajav harjutus on küünarvarstoeng. ja siis veel valmistun ma vahetevahel küljetoenguks ja -painutuseks sellest asendist. pilt siin tektsi juures on tehtud keset suvepuhkust ühe päevase matka viimases osas.  olin viimase paari nädala jooksul vaid paar setti harjutusi teinud, veidi supelnud, sutsu rattaga sõitnud ja niisama toimetanud. siis aga kõndisime piklalt mereäärt mööda, käisime vahepeal vees ja nautisime päikest. minu jaoks toimib kõndimine soojendava tegevusena. kui olen piisavalt liikunud ja tunne hea, siis ongi ettevalmistus raskemateks harjutusteks tehtud. nii need pildid sünnivad. ei tule tühja koha pealt, ikka valmistun veidi. kui niisugust kõnnidistantsi võtta ei ole, valmistun mõttega. või kui toas viibin, võtan aega, sooritan u 10 lihtsamat ja kergemat matiharjutust ning seejärel mõned raskemad. või ainult  ühe raskema. oluline, et keskendunult. tõesti, keskendumiseks olen Pilatesest kõva kooli saanud. mediteerimine on kaasa aidanud.
aga üldiselt on mu hobi, töö, kirg ja püüdlused üheks tervikuks sulandunud - otsitud regulaarsusest on saanud pidev liikumine.

see on fantastiline tunne, kui saan juhendada inimesi, kes oma elus keha ja meele tasakaalu leidmiseks ka tegelikult vaeva näevad. esialgu otsivad, tegelevad iseendaga, teevad koduseid harjutusi ja mõtlevad kaasa. ühel päeval aga tunnevad minuga sarnaselt - naudivad vabadust liikuda nii nagu parasjagu valmidust on ja teevad seda turvalisemalt kui kunagi varem. ka suure suve ajal.

2014-07-18-22-50-01

 

09:34, 15.08.2014


Pilates Tallinnas Kaisa Marran Pilates Studios

Kaisa Marran Pilates Studio on professionaalsete juhendajatega klassikalisel Pilatese süsteemil põhinevaid tunde pakkuv stuudio Tallinnas Pärnu mnt 160E.

Järgime aastakümnete jooksul J.H. Pilatese ja tema otseste õpilaste poolt välja töötatud ja positiivseid tulemusi andnud treeningpõhimõtteid, õpetame treenijaid tavaharrastajatest tippsportlasteni ning koolitame Pilatese õpetajaid.

KMPSis saad treenida individuaalselt ja väikestes rühmades, sulle sobival ajal igal aastaajal, mati- ja seadmetreeningutes. Meil on olemas suurem osa Pilates treeningu seadmetest, mistõttu saame igale treenijale just talle vajalikke ja sobivad harjutusi valida ning sooritada lasta. Kõik meie 6 õpetajat on õppinud Corpus Pilates koolitusprogrammis ja jätkavad oma õpinguid pidevalt. Pille Trolla, Enel Oja, Evelyn Tuvikene, Krislin Viira, Kaisa Marran ja meiega maikuust alates liitunud Kaia Heinleht moodustavad suurepärase Pilates õpetajate koosluse, millest iga treenija peaks leidma endale sobiva juhendaja.

Pilates treening parandab ennekõike rühti, kuid rühi alustalast e seljast ja vaagnast algab kogu keha ökonoomne liikumine. Põhimõttel sügavamast pindmisele, seest väljapoole, keha ja meele koostöös aitame treenijatel saada tugevamaks, painduvamaks ja teadvustatud tõhusa hingamise tulemusel ka vastupidavamaks.

Paljud treenijad vabanevad Pilates treeninguid tehes erinevatest valudest seljas, suuremates keha liigestes, lihastes. Sageli saavad leevendust aastaid esinenud peavalud, paraneb seedimine ja kaovad unehäired. See kõik on keha üleliigsetest pingetest vabastamise ja nõrkade piirkondade tugevdamise, st keha tasakaalu viimise tulemus. Teadlik hingamine soodustab ainevahetust ja tõhustab organismi kudede varustamist hapnikuga. Regulaarne jätkuv Pilates treeningu tegemine muudab igapäevase elu kergemaks ja nauditavamaks.

Alusta treeningutega just sulle sobival ajal!
pilates@kaisamarran.com
tel 58877301

Uue stuudio uks lahti 01.03 (94)

 

14:41, 02.05.2014


esimene eestikeelne DVD koduseks võimlemiseks

Pilates alustajale või lihtsalt kodus võimlemiseks koosneb kolmest osast.

Esimeses osas on selili põhiasendi ja Pilatese põhiprintsiipide selgitus.
Teine osa on 13 minutiline eel- ja põhiharjutustest koosnev treening.
Kolmas osa on Kõhuseeriast, Seljavenitusest ja Luigest koosnev harjutusseeria oskajamale harjutajale.

DVDga on kaasas Kaisa koostatud Pilatese põhimõtteid tutvustav ja Pilates treeningu põhiharjutuste loeteluga vihik.

DVDd saab osta stuudiost.
Hind 17€.

Pilates alustajale või lihtsalt kodus võimlemiseks / DVD

07:16, 26.03.2014


korralik söök on treeningute õnnestumise eeldus

tundub, et pole midagi lihtsamat kasvamise loogikast:
laps nõuab sündides kõigepealt häälekalt süüa.
beebi sööb täpselt nii palju kui ta kasvamiseks vajab. emapiim on täiuslik ja kui ema ise sööb tervislikult, pole lisa vaja, sest maitseb hästi ja täis saab nii janu kui isu.
kui kõht on täis ja mõnus olla, vaatab beebi ringi, liigutab, uudistab, tahab teada, minna ja uurida.

lastel vahelduvad kasvades erinevad perioodid - vaimse ja füüsilise aktiivsuse perioodid. kui tabame õige (jälgitav näiteks isu järgi), saame aidata tal terveks ja tugevaks kasvada.
mida rohkem laps liigub, seda rohkem kulutab ta energiat. sööb ja joob.
mida vähem laps liigub, seda vähem kulutab ta energiat. ikka sööb ja joob. las laps sööb nii palju kui vaja ja isu on, aga söögivalik olgu mitmekesine ja toorete viljade rikas. sest toorest saab vajalikke aineid ja energiatase püsib kõrge. ka mõttetööks on palju energiat vaja.

mida suurem laps, seda konfliktsemaks muutuvad vaimse ja füüsilise perioodi üleminekufaasid. segadus. sel ajal on oluline tavapärast rütmi rakendada, et välised tegurid aitaksid raame tunnetada ja ennast leida. kui lapse või noore harjumuskaartidest on võtta hingamistreening ja muud endast lähtuvad ja endasse vaatavad tegevused, on teismeiga kergem taluda. ja söömisharjumusedki korrektsemad.

mis meile täiskasvanutena siis raske tundub? miks me ikkagi sageli trenni ei viitsi teha ja söögiga liialdama kipume?
teadlikkus aitab.
kui tead, et toorete viljade söömisest saab keha kergemini kõik vajalikud ained kätte ja et söögilaud peab olema mitmekesine ja et toore toidu korralikult närimine käivitab juba suus korrektse seedeprotsessi ja et kui armastad süüa suhkrut, ei pruugi hambad närimiseks kuigi terved püsida ja et kui sööd palju nö surnud toitu ja liha, siis kulutab keha sellega toimetulekuks palju energiat.
kui me seda kõike teame ja teadvustame ning rakendame, siis on võimalik end energiliseks ja terveks süüa, et liikumiseks isu oleks ja trenni minna kerge oleks.

11:14, 21.03.2014


Pärnu mnt 160E, Tallinn
+372 5887 7301
pilates@kaisamarran.com