Joseph Hubertus Pilates (1883-1967)

Joseph PilatesJoseph Hubertus Pilates sündis Düsseldorfi lähedal saksa-kreeka perekonnas ja suri Manhattanil, kus tal oli koos abikaasa Claraga oma stuudio. Selles stuudios juhendasid Joseph ja Clara Pilatese loodud ja pidevalt arendatud treeningsüsteemi nimetusega Body Contrology (keha kontrollimine). Oma harjutustesüsteemi loomist alustas Jospeh Hubertus Pilates juba teismelisena ning jätkas selle arendamist kogu elu, juhendades väga paljusid erinevaid inimesi ning aidates vigastustest taastuda hulgal füüsilisel koormusel põhinevate alade professionaalidel. Manhattani stuudios jätkas pärast Pilatese surma veel mõned aastad töötamist tema naine, kellelt läks Pilatese pärand edasi veel J.H. Pilatese eluajal koolitatud vähestele sertifitseeritud kontroloogia õpetajatele. Kontroloogia nn vanameistrid on toonud selle geniaalse süsteemi tänapäeva ja nimetanud Pilatese auks meistri enda nime järgi.

Pilates lähtus oma treeningsüsteemi loomisel ideest “Terves kehas terve vaim” ning propageeris kiires elutempos enese ja oma keha eest hoolitsemist juba siis, 20. sajandi esimesel poolel. Ta uskus, et inimese keha suudab sellele algselt antud funktsioone säilitades elada kaua ja kvaliteetselt ning õpetas seda kõigile tema juurde treenima läinud inimestele – Manhattani ärieliidist tipptantsijateni. Lisaks uskus Pilates näiteks, et üks tema treeningseadmetest – vedrudega tool – peaks tulevikus olema igas hotellitoas kõikjal maailmas. Funktsionaalne mööbel oli üks tema ideedest uusi sedameid luues. Pilates olevat ka uskunud, et on u 50 aastat oma ajast ees.

Mahukas, üle 600 harjutusega treeningsüsteem hõlmab nii matil kui seadmetel treenimist. Vastavalt põhimõttele, et inimese keha peab ise endaga hakkama saama, alustatakse alati harjutustega matil. Seejärel, vastavalt treenija eesmärkidele ja vajadustele lisatakse harjutusprogrammi seadmed ja väikeseadmeid ning -vahendeid. Pilates uskus, et vedrud toimivad skeletilihastele kõige sarnasema pingega ja pakuvad seetõttu sobivaimat koormust, samuti abi raskemate liigutuste sooritamisel. Sellest tulenevalt on Pilatese loodud harjutusprogrammis kasutusel erinevat vastupinget pakkuvad vedrud.

Eestis leidub mitmeid Pilatese stuudioid, kus juhendavad erinevates koolides õppinud õpetajad. On tore, kui leiad endale võimalikult originaalilähedast süsteemi edasi andva koha, sest nagu meie, klassikalise Pilatese õpetajad teame – Body Contology works! 

Kaisa Marran Pilates Studios juhendavad treeninguid Eestis Corpus Pilates koolitustel õppinud ja pidevalt õpinguid jätkavad õpetajad Pille Trolla, Enel Oja, Krislin Viira, Evelyn Tuvikene, Kaisa Marran ja Kaia Heinleht.

Soovitame Pilatese eluloost rohkem huvitujatel lugeda Joseph H. Pilates History by Mejo Wiggin .

Pärnu mnt 160E, Tallinn
+372 5887 7301
pilates@kaisamarran.com