PILATESE HARRASTAMISE EDULOOD MEIE STUUDIOGA SEOTUD INIMESTELT 

J.H. Pilatese loodud treeningsüsteemi järgi võimeldes on sajad tuhanded inimesed maailmas tugevamaks, painduvamaks, oma kehast teadlikumaks, julgemaks ja valuvabamaks saanud. Positiivseid tulemusi võiks nimetada veelgi, kuid need on vast kõige levinumad, mida suurem osa treenijatest välja toovad.

Vaata ja kuula lugusid sarjast “Pilatese-vestlused Kaisaga” ning loe alt meie treenijate edulugusid.
Iris Frolov – tantsija ja tantsuõpetaja, Pilatese õpetaja
Ülle Grišakov – tuntud ja tunnustatud maastikuarhitekt ja aiakujundaja, aastaid Pilatest harrastanud
Eneli Raud – endine tantsija ja tantsuõpetaja, praegune edukas Pilatese õpetaja oma stuudios Tartus
Kaari Annama – füsioterapeut ja Pilatese õpetaja, kellel on oma armas väike stuudio Tartus
Kristina Orlova – Pilatese õpetaja, kellel oma stuudio Tallinnas Kadriorus
Maire Tiivel
Maire oli meie video-vestluse hetkel 72 aastane ja käib jätkuvalt stuudios trennis, olles paljudele endast tunduvalt noorematele eeskujuks. Oma allolevat edulugu Pilatese treeningute tegemisest jagas ta meiega mõned aastad tagasi. Head lugemist ja kuulamist!
Pilatese treeningsüsteemi ja Kaisa stuudio avastasin täiesti juhuslikult tänu ETV saatele Kaisast (saatesari „Meie inimesed“). Olin lummatud Kaisa positiivsest energiast ja kaunist liikumisest. Tulin stuudiosse ja jäin sõltuvusse treeningutest, stuudiost ja toredatest õpetajatest. Enne Pilatese süsteemiga tutvumist olin veendunud, et minu varasematest liikumisharrastustest (jooksmine, tervisekõnd 2-3x nädalas) piisab hea tervise säilitamiseks. Pilates osutus aga täiesti erinevaks. Treeningute käigus veendusin, et Pilates on tõhus, anatoomilis-füsioloogilistele alustele tuginev harjutuste süsteem keha arendamiseks ja tugevdamiseks. Pilates treenib kehas asuvaid tugilihaseid, nn süvalihaseid, mida me tavalisel kehalisel koormusel tööle panna ei oska. Pilatese õpetuse järgi on aga keha keskosa oluline nn. jõukese, mille moodustavad kõhu-, alaselja- ja tuharalihased. Paraku me ei oska neid kasutada! Põnevad harjutused matil ja aparaatidel aitavad neid lihaseid kasutada. Treeningud olid ja on põnevad jätkuvalt. Loomulikult on alul harjutustest raske aru saada, rääkimata perfektsest sooritusest. Kuid õpetajad on äärmiselt kannatlikud, toetavad, parandavad ja korrigeerivad. Kuna on suur hulk erinevaid harjutusi ja vahendeid, siis ei muutu need väsitavaks ega tüütuks. Treening on lõõgastav, suurepäraseks vahelduseks argipäevamuredele. Võimlemine tekitab meie kehas õnnetunnet („süüdi“ on endokannabioidid, endorfiinid), kogen seda iga Pilatese treeningu järel. Oma keha lihaste tunnetuse treenimine nõuab aega ja tahtekindlust, aga tunni lõppedes saadud elamus, eriline rahuldustunne korvab pingutused. Mida vanemaks muutume, seda raskem on enese üle võitu saada, sest meie närviprotsessid on liiga inertseks muutunud. Korduvalt iseenese üle võitu saades muutume tahtekindlamaks, pidurdame ka vananemisprotsesse, paraneb meie organismi kohanemisvõime ja organismi funktsionaalsed süsteemid säilitavad normaalse töövõime kauemaks. Aristoteles õpetas, et mitte miski ei kurna ega kahjusta inimese organismi nii ohtlikult kui kestev tegevusetus. Kõige ohtlikumaks tegevuseks on mittemidagitegemine. Tulge treenima!

Maaja (41)
Sattusin kunagi vaatama hommikutelevisiooni, kus Kaisa tutvustas Pilatese põhimõtteid. Olin selleks ajaks oma elus aru saanud, et liikumine on hädatarvilik. Ma pole eriline sportlane kunagi olnud ja ei olnud eriti tore tunda, kuidas poole päeva peale kontorilaua taga selg tuld lõi või kuidas õlad järjest enam ettepoole vajusid. Olin tol ajal kõigest 30+, mis siis vanemaks saades kõik saada võib… Samas olin kindlalt veendunud, et minu enda võimuses on päris palju ette võtta.
Kõike seda silmas pidades soovisin parandada oma käest läinud rühti, saada tugevamaks, jõuda elus üldse rohkem ja mis seal salata, ilusamaks saada tahtsin ikka. Kõige selle juures oli mulle oluline mõista, kuidas täpselt valitud treening eesmärkidele lähemale aitab. Pilates tundus olevat see, mida olin otsinud.
Läksin tutvumistundi ning endale üllatuseks leidsin järgmisel päeval eksisteerimas lihased, mille olemasolust nad varem küll märku andnud polnud. Sellega oli 3 tilka verd antud.
Nüüdseks olen Pilatesega pidevalt tegelenud pea 5 aastat – 5 aastat umbes 2 korda nädalas korralikku võimlemist. Mis loom seljavalu oli, seda ma enam ei mäleta, igatahes ei ole ta tööd ega muud elu enam segama ilmunud. Istuda, seista ja kõndida on mõnus, tantsida ja joosta ja võimelda on mõnus. Üleüldse on oma kehas hea olla!

Liisi (38)
Jõudsin Kaisa stuudiosse 2011. aasta suvel, kui kevadel saadud seljavigastus kuidagi paraneda ei tahtnud. Ma ei saa öelda, et mul enam seljavalusid ei ole. Oma koleerilise loomu tõttu kipun ikka siia-sinna rapsima või käib tuuleke seljast teinekord läbi, aga tänu regulaarsele Pilatesega tegelemisele möödub seljavalu kiiremini. Sel puhul öeldakse vist, et elukvaliteet on palju parem.
Kui ma tulin Pilatesesse, siis lootsin, et see aitab mul tervist säästvamalt muude liikumisharrastustega tegeleda. Nüüd on saanud Pilatesest minu põhiline harrastus. Aga kui ma jooksen või ujun, siis mõtlen ma nüüd juba päris tihti “kasti” või “telje” hoidmisele. Enne suuremate raskuste tõstmist hingan väikese ja suure kasti kompaktseks ja pole ohtugi endale liiga teha.
Mulle meeldib stuudios käia, sest seal on mitmekesised võimalused. Rühmatundides oled rohkem üksi ja pingutad ise. Individuaaltundides sätime paika õiged asendid ja õpime uusi harjutusi. Minus tekib hasart, kui midagi kohe välja ei tule, ja ma käin seda siis üha uuesti proovimas. Mu keha õpib aeglaselt, ent kui miski selge, siis on see ka kinnistunud. Pilateses ei tule kunagi piiri ette, sest pea kõikidel harjutustel on variatsioonid ja alati saab harjutust abivahendite kasutamisega muuta kergemaks või raskemaks.
Mulle meeldib, et stuudios on erineva kogemusega ja olekuga õpetajaid. Hoolimata samast väljaõppest ja taustast on iga treener siiski veidi erinev ning see on treenija jaoks väga arendav: ühega teeme rohkem tooliga, teisega Toweriga, kolmandaga proovime vaikselt L3 matiharjutusi. Treenerid on minu sõbrad ja kaaslased. Just sellised nagu peavad – inspireerivad, hoolivad, toetavad.
Kui tahate teada, mida Tower, L3 ja tool Pilateses tähendavad, siis tulge ka trenni.

 

 

Pärnu mnt 27, 10141 Tallinn
+372 5887 7301
pilates@kaisamarran.com