Joseph Hubertus Pilates (1883-1967)

Joseph PilatesJoseph Hubertus Pilates sündis 1883. aastal Saksamaal Düsseldorfi lähedal Mönchengladbachis paljulapselises perekonnas. Juba üle 40 aastasena emigreerus ta peale esimest maailmasõda Ameerikasse ja suri Manhattanil, kus pidas elu lõpuni koos abikaasa Claraga oma stuudiot. Selles stuudios juhendasid Joseph ja Clara Pilatese loodud ja pidevalt arendatud treeningsüsteemi nimetusega Body Contrology. Oma harjutustesüsteemi loomist alustas Pilates juba teismelisena ning jätkas selle arendamist kogu elu. Joseph Pilates juhendades väga erinevaid inimesi advokaatidest tantsijateni ning aitas vigastustest või muudest tervisehädadest taastuda ja paraneda paljudel, ka hulgal füüsilisel koormusel põhinevate alade professionaalidel. Manhattani stuudios jätkas pärast Pilatese surma veel mõned aastad töötamist Clara, kellelt läks Pilatese pärand edasi veel J.H. Pilatese eluajal koolitatud kontroloogia õpetajatele. Kontroloogia nn vanameistrid on toonud selle geniaalse treeningsüsteemi tänapäeva ja nimetanud Pilatese auks meistri enda nime järgi.

Pilates lähtus oma treeningsüsteemi loomisel ideest “Terves kehas terve vaim” ning propageeris kiires elutempos enese ja oma keha eest hoolitsemist juba siis, 20. sajandi esimesel poolel. Ta uskus, et inimese keha suudab sellele algselt antud funktsioone säilitades elada kaua ja kvaliteetselt ning õpetas seda kõigile tema juures treeninud inimestele – Manhattani ärieliidist tipptantsijateni. Lisaks uskus Pilates näiteks, et üks tema treeningseadmetest – vedrudega tool (Wunda Chair) – peaks tulevikus olema igas hotellitoas kõikjal maailmas. Uusi seadmeid arendades oli üks tema ideedest luua nö funktsionaalset mööblit. Pilates olevat ka uskunud, et on u 50 aastat oma ajast ees ja et ühel päeval teevad kõik maailmas tema loodud harjutusi.

Mahukas, üle 600 harjutusega treeningsüsteem hõlmab nii matil kui seadmetel treenimist. Vastavalt põhimõttele, et inimese keha peab ise endaga hakkama saama, alustatakse treeninguid alati Pilatese põhimõtete tutvustamisest ja harjutustega matil. Seejärel, vastavalt treenija eesmärkidele ja vajadustele, lisatakse harjutusprogrammi seadmed ja väikeseadmed ning -vahendid. Pilates uskus, et vedrud toimivad skeletilihastele kõige sarnasema pingega ja pakuvad seetõttu sobivaimat koormust, samuti abi raskemate liigutuste sooritamisel. Sellest tulenevalt on Pilatese loodud harjutusprogrammis kasutusel erinevat vastupanu pakkuvad vedrud.

Eestis leidub mitmeid Pilatese stuudioid, kus juhendavad erinevates koolides õppinud õpetajad. On tore, kui leiad endale võimalikult originaalilähedast süsteemi õpetava koha, sest nagu meie, klassikalise Pilatese õpetajad, teame – Body Contology works! 

Kaisa Marran Pilates Studios juhendavad treeninguid Eestis ja mujal maailmas Pilatese õpinguid läbinud õpetajad.

Loe Pilatese eluloost põhjalikumalt siit.

Pärnu mnt 27, 10141 Tallinn
+372 5887 7301
pilates@kaisamarran.com